Веге (посни) чоколадни бомбици без масло - КУПИ НА РАТИ

Веге (посни) чоколадни бомбици без масло

Кога си во пости без масло тогаш мозокот најмногу ти бара храна. Знаете исто како она со “забранетото јаболко”. Но, бидејќи сум љубител на урма како засладувач решив да го испробам овој вкусен десерт кој не содржи шеќер, се што е во него се природни шеќери.
Купи тука
Потребни состојки:
 • 15 урми
 • 200 гр. мелени ореви
 • 50 гр. овесни снегулки
 • 2 лажици какао
Начин на подготовка:
 • Пред да почните со подготовка на рецептов напрво искиснете ги неколку минути урмите во топла вода, за да бидат полесни за блендирање.
 • Потоа во блендер јас користев Блендер стоечки Bosch MMBM7G3M кој го купив на рати преку купи на рати со месечна претплата од 263 денари на 24 месеци, и не само тоа сум презадоволна бидејќи има:
 • Моќност: 350 W
 • Брзини: 2
 • LED осветлување
 • Нож од нерѓосувачки челик
 • Капацитет на стаклена чаша(thermo safe) со мерна скала: 0.6 l
 • Блендерот содржи 2 резервни чаши : Шише 2Go од Tritan (500 ml) совршен избор кога сте во движење со двојниот флип-топ капак кој лесно се отвора или со голем отвор на шишето
 • Сецкалка Tritan (200 ml) сечкање мали количества на пр. билки
 • Искрено за овие бомбици треба да користите појак блендер или да го одмарате вашио доколку е послаб, бидејќи урмата потешко се блендира.
 • Сите состојки ги ставате во блендер, смесата се соединува и формирате бомбици.
 • Бомбиците ги валате на крај во орев.

ЗАБЕЛЕШКИ И СОВЕТИ:
 • Доколку ви е покашесто додадете уште орев и овесни снегулки
 • Доколку е премногу суво додадете билно млеко или вода постепено
 • Смесата можи да ја чувате 3-4 дена во фрижидер
Уживајте!