Домашна веганска (посна) лазања со канелони - КУПИ НА РАТИ

Домашна веганска (посна) лазања со канелони

Ако помислувате на невкусно јадење кога помислувате на рецепт за вегански лазањи, се лажете. Иако на Италијанците им е тешко да помислат на веганска верзија на лазања, овој рецепт е совршен за оние кои се на веганска исхрана. Покрај тоа што е вкусен, тој е и многу практичен за правење. Не плашете се од тоа да имате премногу состојки. Засукајте ги ракавите за вегански рецепт за лазања што можете да го подготвите за 25 минути.

E-книга: Смути-Канцер 1:0
550 денари

 

Потребни состојки:
 • 200 гр. чери домати
 • 10 тина ливчиња свеж босилек
 • 200 гр. мелено веганско (посно) месо Verdino MK
 • 300 мл. 99% доматен сос
 • 200 мл. вода
 • 1 лажица мала оригано
 • 3 лажици маслиново масло
 • зачин
 • Здравје од природата

Начин на подготовка:
 • Најпрво го запржувате веганско (посно) месо Verdino MK со маслиново масло
 • Во тавата со запрженото веганско (посно) месо Verdino MK додавате чери домати и босилек
 • Пржите на ниска температура околу 10 тина минути додека да омекнат малку доматите
 • Додавате зачин и доматен сос
 • Оставате да се пржи со капак уште 10 минути и додавате вода
 • Со капак оставате смесата да се приготви уште 10 минути.
 • Во стаклен сад ги редите канелоните и врз сите канелони подредени како на сликата го ставате сосот.
 • Стаклениот сад го поклопувате со алуминиумска фолија и печите во заграна рерна 20 минути на 200 Ц.
 • Мој предлог за рерна оваа недела е вградената рерна Bosch ХБН531С1Ф која има
  • Капацитет: 67 литри
  • Енергетска класа: А-20% (0.79 kWh)
  • Мултифункционална 3D рерна (овозможува печење на 3 нивоа)
  • 8 програми за печење
  • Дисплеј на кој може да се подесува саат, аларм, тајмер
  • Прецизно регулирање на температурата 30 – 270°C
  • Приклучна снага: 2.9 kW
  • Должина на кабелот: 1м
  • Димензии: 59.5 х 59.5 х 54.8 cm

Оваа рерна можи да си ја купите преку купи на рати со месечна претплата од 1151 денар на 24 рати со бесплатна достава до вашиот дом.
https://kupinarati.mk/produkt/vgradena-rerna-bosch/
 • После 20 минути тргнете ја алуминимската фолија и печете уште 5 минути да порумени.
 • Уживајте!