Вегетаријанска солена торта со семиња - КУПИ НА РАТИ

Вегетаријанска солена торта со семиња

Кога имаш згуснат распоред преку цела недела или имаш гости па сакаш брзо нешто да приготвиш тортава е врв. Идеална за појадок, вечера па дури за гости.

E-книга: Смути-Канцер 1:0

550 денари

 

Потребни состојки:
 • 4 јајца
 • 200 гр кисела павлака
 • 200 гр. млеко
 • 100 гр. маслиново масло
 • 10 гр. пециво
 • 250гр сирење исечкано на мали парчиња
 • 250гр пченкарно брашно
 • сол по вкус,јас не ставам
 • 2 лажици сусам
 • 2 лажици сончоглед
 • 2 лажици ленено семе
 • 2 лажици семки од тиква

Начин на подготовка:
 • Прво ги изматив јајката со миксер т.е кујнски робот MMC700W кој го купив од купи на рати
  • Моќност на моторот (max): 700 W
   • Број на брзини за лесно ракување: 6
   • Капацитет на садот за мешање и месење: 4 l
   • Должина на приклучен кабел: 1 m
   • Димензии (ШxВxД): 34,5 × 30,4 × 21,5 cм
   • Димензии на амбалажата (ШxВxД): 38,8 × 35,5 × 29,6 cm
   • Нето тежина на апаратот: 4,7 kg
   • Приклучна моќ: 600 W
 • Истот овој можи да го купите со месечна претплата од 400 денари на 24 рати со бесплатна достава.
  • Додадав и од другите состојки постепено
  • На крај пченкарното брашно и по една лажица од семињата
  • Се печи во загреана рерна на 220°C 40 минути
  • Врз неа ставив од семињата по една лажица
  • Уживајте!