Пита од тиквички без брашно - КУПИ НА РАТИ

Пита од тиквички без брашно

Секое парче содржи нутритивен ефект, наполнет со витамини од тиквички и протеини од јајца, без тешка мешавина од брашно или бисквити што ја бараат повеќето традиционални рецепти. Резултатот е лесен и лесно сварлив оброк, совршен за секое време од денот!
Потребни состојки:
 • 1 средна тиквица
 • 150 гр. урда или свежи сир
 • 3 јајца
 • оригано
 • 200 гр. грчки јогурт
 • сол
 • бибер
 • 1 лажица маслиново масло
Начин на подготовка:
На даска за сецкање ја сецкате на тенки кругови тиквицата без да ја лупите.
Ја редите како на сликата (јас ја редев во силиконски калап за печење)
Во длабок сад ги матите јајцата заедно со сол и оригано со миксер. Јас користев миксер со постоље Severin 3810 од кој сум презадоволна прво заради неговата моќност, второ ради капацитетот на садот кој го има 3 литри и заради неговата екстра турбо брзина. А уште подобро е тоа што има 2 обични маталки и 2 маталки за тесто. 100% искористен производ. А сега што е најбитно достапен и преку купи на рати на 24 рати по 168 денари.
Од како ќе ги изматите јајцата ги додавате во садот со веќе наредениот прв ред на тиквици, постапката со тиквиците и матената смеса ја повторувате се до трошење на тиквицата
На крај додавате урда низ цел силиконски калап
Печите на 170 C. околу 10-13 минути, додека да порумени. Доколку сте во потрага по добра вградена рерна ви ја препорачувам Beko BIE 22100 X која е со 5 години гаранција и е мултифункционална со 6 функции. Добрата вест е што сега без да се размислуваш како да ја имаш можеш да си ја нарачаш преку купи на рати по цена од 2608 денари на 6 месечни рати.
Уживајте во питата од тиквица со додаток од грчки јогурт од како ќе излади.
На здравје!

ЗАБЕЛЕШКИ И СОВЕТИ:
 • Грчкиот јогурт можи да го замените со павлака
 • Урдата доколку не ја обожавате можи да си ја замените со некоја врста на сирење, кашкавал, моцарела или рендан пармезан.
 • Доколку немате силиконски калап, ставете хартија за печење на вашиот плех.
Книгатана Христина може да ја купите тука!