Го одбележуваме Меѓународниот ден на готвачите - КУПИ НА РАТИ

Го одбележуваме Меѓународниот ден на готвачите 2

Денеска се одбележува Меѓународниот ден на готвачите. Кулинарската професија е една од најстарите професии во светот. Конкретно, првите рецепти се зачувани уште од времето на древните цивилизации.

Меѓународниот ден на готвачите официјално почна да се одбележува во 2004 година и тоа во повеќе од 70 земји низ светот. На овој ден готвачите организираат дегустации на разни јадења, изложби, организираат натпревари во вештини, споделувајќи го своето искуство во готвењето необични јадења.

Овој ден го одбележуваме со споделување еден рецепт кој ќе ве направи да се почувствувате како врвен и професионален готвач.

А за да го подготвите овој рецепт брзо и лесно, погледнете ја нашата понуда на квалитетни кујнски апарати на овој линк.

Потребни состојки:

Неколку парчиња пилешко филе

150 мл сок од портокал

1 рендана кора од портокал

1 цел портокал

1 лажичка сенф

20 gr кафеав шеќер

40 gr маргарин

2 лажици масло

2 лажички густин

1 лажица мешавина од суви зачини

 

Начин на подготовка:

Истанчете ги малку пилешките филети, потоа посипете ги со сув зачин и премачкајте ги со сенф.

Во поголема тава загрејте го маслото и половина од маргаринот, па полека пржете од двете страни околу 6-7 минути. Потоа извадете ги парчињата на чинија.

Погледнете го широкиот асортиман на шпорети за идеално готвење тука.

Во истата тава ставете го преостанатиот маргарин, кората, сокот од портокал и шеќерот, и со мешање гответе околу 3-4 минути. Додајте го густинот измешан со малку вода и на крај портокалот, излупен и исечен на тенки крукчиња. Уште малку гответе и по потреба разредете со вода и дополнително посолете.

Пилешките стекови сервирајте ги во чинии, на секоја ставете по некое крукче портокал и одозгора врз сè прелијте со жешкиот сос. Како прилог можете да послужите варен ориз, а по желба и друг варен зеленчук.

Comments are closed.